Bugun...


Fatih Çatıkkaş

facebook-paylas
Beldemiz Hakkında
Tarih: 03-11-2013 20:31:00 Güncelleme: 28-03-2016 21:03:00


 

Rize merkez ilçeye bağlı Kendirli beldesinin eski ismi Ğolozdur.Ğoloz Rumca kökenli bir kelime olup düzlük anlamına gelmektedir. Ancak Cumhuriyetin ilanını izleyen yıllarda beldenin Rumca olan Ğoloz ismi değiştirilerek Kendirli ismi verilmiştir.Buna sebep olaraktan o yıllarda beldede Rize bezi dokumacılığında kullanılmak ve iplik yapmak için Kendir bitkisi üretiminin fazla olduğu göstermektedir.
Kendirli beldesinin eskiden medreseler şehri olduğu tespit edilmiştir.Fakat günümüzde bu medreselerden ortada kalan hiçbir kalıntı yoktur. Bugün ayakta kalmış tek tarihi kalıntı 110 yıllık bir geçmişi olan Kendirli Merkez Camii'nin minaresidir.
1967 yılına kadar Rize ilinin Kalkandere ilçesine bağlı bir köy olan Kendirli aynı yıl Rize ili merkez ilçesine bağlı Belde haline getirilmiştir.Kendirli beldesi Asmalık Mahallesi,Düz Mahalle, Halaslar Mahallesi, Orta mahalle ve Sırt Mahalle olmak üzere 5 mahalleden oluşmaktadır.
Kendirli nüfus kütüğüne 12.000 kişi kayıtlı olup göç nedeniyle 2011 yılı resmi nüfusu 2890 olarak tespit edilmiştir.Kendirlide 400 öğrencisi olan Fatih İlk Öğretim Okulu ve 70 Öğrencisi olan İmam Hatip Lisesi 120 öğrencisi olan Erkek Kur’an kursu ve 100 öğrencisi olan Kız Kur’ an kursu bulunmaktadır. Yine kendirlimizde 1 adet Sağlık evimiz bulunmaktadır.Kendirli beldesi Rize İl merkezinden 30.km uzakta ve sahilden 11 km. içeride yer almaktadır.Karayolları kapsamında olan Kendirli- Derepazarı yolu projesi bitmiş olup yol yapıldığında Rize Kendirli arası 15km. olacaktır.Kendirli denizden 250m. Yükseklikte bulunan şirin bir beldedir.
20.000 km2 mücavir alanı bulunan Kendirli belediyesinin 1 kütüphane, 300 kişilik Konferans salonu ve her türlü imkana sahip makine parkı ve araç filosuna sahiptir.Halkın geçin kaynağı sadece çay olup Kendirlide Çay-Kur’ a ait bir çay fabrikası ve özel sektöre ait Aklar Çay, Fazlıoğlu Çay, Hilal Çay, Karadeniz Çay, Kençay ve Köseoğlu Çay mevcuttur.
Kendirlimiz yaz aylarında adeta bir yaş çay ve kuru çay borsası gibidir.Coğrafi konumu itibariyle Rize’nin en kaliteli çayları Kendirli beldesinde üretilmektedir.Yeni yeni başlayan likapa üretimi dikkatle izlenmeye değer bir konundadır.
Kendirli’nin Tarihi


800px-Kendirli-beldesinden-banoramik-görüntü

Kendirli Rize merkezine bağlı bir belde.

Belde, ilk olarak adını 1982 Anayasası’na toplu şekilde “red” oyu vermesiyle duyurmuş. Daha sonrasında ise Refah, Fazilet ve Saadet Partisi’ne verdiği destekle gündeme gelen Kendirli, 2009 yılında ilk kez bir başbakan tarafından ziyaret edildi.

Tarihçe

Kendirli Merkez Camii ve Rumlardan kalma Tarihi 98 Yıllık minaresi
Kendirli Beldesi’nin fazla tarihi kaynağı bulunmamaktadır. Buna istinaden beldenin eski tarihinde medreseler beldesi olarak bilindiği rivayetler arasında. Beldedeki en eski tarihi eserin 98 Yıllık Kendirli Merkez Camii Minaresidir. Bu da şunu göstermektedir ki Kendirli Beldesi’nin Fazla bir geçmişi yok bundan 1900'lü yılların başlarında yeni yerleşimcilerin getirisidir. 1900'lü yıllardan önce buralarda yaşayan insanların olduğu belirtisi bulunmamaktadır.
Rize ilinin Gözde beldesi Kendirli, Cumhuriyetin ilanından önce Rumca Ğoloz adını taşıyan beldenin ismi civardaki dağlık ve engebeli arazi yapısına göre bulunduğu alanın düz bir yapıya sahip olması sebebiyle “Ğoloz” adını almıştır. Rumca düzlük anlamına gelmekte ve halen halk arasında ğoloz olarak da telafüz edilmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra resmi olarak Ğoloz isminin değiştirilerek Kendirli isminin verilmesiyle o dönemlerde belde ve civarinda kendir yetiştirilmesi yoğun olduğu sanılıyor. Kendirli ismini de yetiştiricilği olan kendir den almış olabilirliği rivayetler arasındadır.

Coğrafya

Karadeniz’in doğusunda Rize ilinin merkezine 27 km uzaklığında ve sahilden Trabzon-Rize il sınırlarında bulunan İyidere deresinin denize döküldüğü yerden 9 km içerde yer alan Kendirli Beldesi çok şirin bir yerleşim yeridir, Beldenin çevresindeki köylerde sırayla doğusunda Beştepe Köyü, kuzey de Esentepe Köyü, Kuzey batısında Maltepe Köyü, Batıda Kalecik Köyü, Güneyinde Dilsiz Dağı, Güney Batısında ise Geçitli Köyü bulunuyor. Bu köylere olan ulaşm çok kolaylıkla yapılmaktadır. Topragında fosfor, granit ile bozalt ve antrasit kayaların karışımıyla meydana gelmiştir. Beldenin bölgesinde tüm mevsimlerde yağış görülmektedir, iklimi (subtropikal) yağışlı iklimdir. Yazın en sıcaklığında bile kuraklık yaşanmamaktadır ve kışında don yaşanmamaktadır. yıllık ortalama ısı derecesi +15C aralarındadır.
Kendirli beldesi’nin etrafı dağlarla çevrili ortada düz bir alandadır ve her yönünden dağlardan gelen dere ve çaylar geçmektedir. Batısından elma deresi, doğusundaki dağlar arasından ise çiyalar deresi akmaktadır. Dağlarla çevrili bir alana sahip olduğundan diğer bölgelere göre mevsimleri ılıman geçmektedir.
Beldenin yerleşiminde dağınıklık yok. Toplu bir yerleşime sahiptir. Ağaç türleri ise Kızılağaç, orman gülü, kayın, yabani karayemiş, ceviz, meşe ve ladin. Beldenin genel olarak çay bahçelerine sahiptir. Beldenin ulaşım problemi yoktur. Elektirik Tellerinin bile 1990 lı yıllarında toprak altından verilip çevre görüntü kirliliğine çözüm olmuştur.

Kendirli’ye ispandam’dan kuş bakışı
Beldenin girişinden uzanan ispandam asmalık mahallesi ve halaslar mahallesi arasında köyün içindeki en yüksek yerdir ve buradan beldenin her yeri kuş bakışı görünmekte ve manzarası eşsiz bir güzelliktedir.

Ekonomi

Kendirli Beldesi halkının geçimi tamamen çaya bağlıdır. Belde insanı çay keserek ve sezon olarak çay fabrikalarına çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar.Bu yazı 2854 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI